Akce 2+1 na novou řadu inovativních proteinů | Úklid skladu s širokou nabídkou

Jak začít s otužováním: Tajemství silného těla a odolné mysli

  • čtení na 5 min.

Jak začít s otužováním: Tajemství silného těla a odolné mysli

Chcete mít výkonnější imunitní systém, lepší odolnost vůči stresu, lepší krevní oběh a dokonce i výrazně lepší náladu? Skvělým způsobem, jak toho všeho dosáhnout najednou, je otužování. Pokud vás zajímá, co otužování vlastně je a není, nebo jak začít, poradíme vám právě v tomto článku. Přidáme také několik tipů na zdravé potraviny, které vašemu tělu vedle otužování ještě více prospějí.

Jak začít s otužováním? Postup je jednoduchý a nemusíte začínat jen v zimě.

Otužování je proces, při kterém si tělo postupně zvyká na chlad. V podstatě nezáleží na tom, zda ho provádíte doma ve sprše nebo ve vaně, v potoce za domem nebo v jezeře. Pravdou však také je, že otužování není vhodné pro každého a rozhodně nezačíná skákáním mezi ledovými kryhami. Pokud chcete začít, postupujte opatrně a postupně – tak si to užijete naplno. Jak tedy začít?

  1. Začněte ledovými sprchami. Výhodou otužování ve sprše je, že můžete regulovat teplotu vody. Tu lze při každém sprchování nastavit jinak a současně lze regulovat teplotu vody během každého sprchování. Toho je dobré využít ve svůj prospěch, proto na začátku nezapomeňte začít s krátkými studenými sprchami.
  2. Postupujte pomalu. Ať už se rozhodnete pro sprchu nebo studenou koupel, doporučujeme prodlužovat dobu strávenou ve studené vodě postupně. Snižte teplotu vody o několik stupňů nebo přidávejte další vteřiny, které ve studeném prostředí vydržíte, ideálně přidávejte vždy 15-20 vteřin.
  3. Buďte trpěliví. Výsledky i benefity otužování se dostaví postupně. Neočekávejte extrémní změny po několika studených koupelích. Jedno však získáte okamžitě – je jím zlepšení regenerace po fyzické aktivitě nebo jakémkoli tréninku, velkým přínosem je také budování pevné a silné vůle.

Výhody a účinky otužování v jezeře, i doma ve vaně

Otužování pomáhá tělu vybudovat si odolnost vůči chladu a přináší řadu fyzických i psychických výhod. Proces adaptace zahrnuje změny ve struktuře i funkci buněk a tkání, které způsobují, že tělo je odolnější vůči chladu a následně i vůči dalším zátěžím. Jaké jsou nejzásadnější výhody otužování?

  • Zlepšení krevního oběhu. Bylo prokázáno, že otužování podporuje krevní oběh prostřednictvím procesu zužování krevních cév, což pomáhá udržovat teplo v těle. V chladu se cévy zužují, aby se zabránilo úniku tepla z těla. Po zahřátí se cévy rozšíří, aby se zlepšil průtok krve. Tento cyklus pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice.
  • Zlepšení spánku. Otužování pomáhá zlepšit produkci hormonu melatoninu, který reguluje spánek. Otužování může pomoci zvýšit produkci melatoninu tím, že způsobí pokles tělesné teploty.
  • Snížení stresu a úzkosti. Otužování efektivně snižuje stres a úzkost prostřednictvím uvolňování endorfinů. Endorfiny jsou hormony, které mají povzbuzující účinek a pomáhají zmírnit pocity stresu a úzkosti.
  • Posilování imunitního systému. Otužování stimuluje produkci bílých krvinek, které jsou důležité pro boj proti infekcím. Zároveň zvyšuje průtok krve lymfatickým systémem, který pomáhá odstraňovat infekce z těla a tlumí záněty, které oslabují imunitní systém.

Ještě větší podpora imunity

Kromě pravidelné fyzické aktivity, otužování a správné životosprávy existuje ještě jeden skvělý způsob, jak maximálně podpořit svou imunitu. Jedním z klíčů k dobrému zdraví je například pravidelný a dostatečný příjem vitaminů a minerálů pro imunitu.

Powerlogy Upgraded Organic Turmeric

Powerlogy Upgraded Organic Turmeric dodá vašemu tělu zdravou energii, podpoří trávení a pomůže posílit imunitu. Můžete ji použít jako přísadu do jídla, horkého nápoje nebo podle našich receptů vytvořit křupavé a zdravé krekry na hubnutí. Zdravá kombinace protizánětlivé kurkumy, černého pepře, zázvoru, skořice, kardamonu, chilli a také adaptogenů maca a ashwagandha.

Powerlogy Upgraded Organic Greens

Organické vitamíny, minerály a enzymy v jednom – to je Upgraded Organic Greens. Směs sedmi účinných rostlin se spoustou vlákniny, která pomáhá regulovat hmotnost, posiluje imunitu a zpomaluje stárnutí. Neobsahuje lepek ani přidaný cukr.

Powerlogy Organic Kurkuma Chocobar

Hledáte něco sladkého a zároveň zdravého? Máme pro vás jedinečnou bio čokoládu, tvořenou až 40 % kakaového másla. Bílá čokoláda Organic Turmeric Chocobar v XXL balení je skvělým způsobem, jak zdravě mlsat a péct. Kurkuma má protizánětlivé účinky a obsah cukru je až dvakrát nižší než u běžných čokolád. Je vhodná pro vegany a osoby s histaminovou intolerancí a po kvalitním otužování v ledové vodě jistě přijde vhod.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Zatím tady nejsou žádné komentáře.

Nejnovější informace ze světa funkčních potravin

Odebírejte Powerlogy newsletter a získejte -10 % na první nákup